I slutet av förra terminen fick en rad grundskolor i Eskilstuna stänga ner strax före jullovet till följd av coronasmitta. Under vårterminen har skolorna, med några få undantag, varit förskonade från smitta och närvaron bland elever och lärare har hittills varit hög.
– Det är Skogsängsskolan och Mesta skola som sticker ut vad gäller smitta. Annars är det just nu hög närvaro i skolorna på både personal- och elevsidan, säger Johan Ringaby, Eskilstuna kommuns skolområdeschef för förskoleklass till årskurs sex.
Som vi tidigare berättat har Skogsängsskolan tvingats skicka hem alla elever i förskoleklass upp till årskurs tre på grund av personalbrist. Nästan häften av personalstyrkan var frånvarande under veckan och flera fall av covid-19 har konstaterats bland de anställda. Berörda elever ska vara hemma i en vecka, fram till den 10 februari.
Även Mesta skola har drabbats av coronasmitta, men där bland eleverna. Fem elever i årskurs tre uppges vara smittade av corona och några väntar på provsvar. För att hejda smittspridningen har skolan beslutat att hålla stängt för alla treor under två dagar och låta dem komma tillbaka först på måndag.
Signar Mäkitalo, smittskyddsläkare i Sörmland, är förundrad över att mindre barn tycks bli sjuka i covid-19 på sina håll i länet.
– Det troliga är att barnen har smittsamma vuxna i sin närhet, men jag blir förbryllad över att barnen får symptom före de vuxna. De erfarenheter man har visar dock att risken för att ett barn ska bli svårt sjuk i covid-19 är liten, säger han.
Enligt rektorerna på Skogsängsskolan och Mesta skola ska de elever som inte kan vara i skolan på grund av stängningen ta igen förlorad undervisningstid senare.
Högstadieskolorna i Eskilstuna inledde de första veckorna av terminen med undervisning helt på distans. Sedan en tid tillbaka tillämpas så kallad hybridundervisning, där eleverna är på plats i den fysiska skolan vissa dagar och har distansundervisning andra dagar för att undvika trängsel.
– Närvaron är fortsatt normal bland elever och personal och vi har inte fått några rapporter om smitta än så länge, säger Carin Pärlesköld, skolområdeschef för de kommunala högstadieskolorna i Eskilstuna.
Hybridundervisningen pågår formellt fram till den 12 februari men kan komma att förlängas.
– Den har hittills fungerat väldigt bra, säger Carin Pärlesköld.