14 000 000 blev priset för fyra fastigheter i Strängnäs

Kai Peter Koskenkorva, 57, och Ella Ehlimana Kilim, 46, sedan tidigare boende på just Sturegatan, är nya ägare till fyra fastigheter i Strängnäs, efter köpet från Karin Virginia och Carl-Olof Bror Larson.

Sturegatan 8

Sturegatan 8

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2025-02-14 06:07

Ägarbytet blev klart i januari 2025 och kostnaden blev 14 000 000 kronor.

Fastigheterna och de två husen ligger på Sturegatan.

Fastigheten omfattar också ett hyreshus.

För mindre än en månad sedan såldes ett hus bara några hundra meter bort, på Nabbgatan 3. Där såldes ett 173 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 6 495 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Strängnäs kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!