Vad är det för intressen kommunledningen i Strängnäs kommun företräder? Med anledning av chefskarusellen, nu senast uppsägningen av säkerhetschefen, som vållat så mycket debatt i lokalpressen och sociala medier, undrar vi vilken prioritering kommunledningen har – är det invånarnas bästa eller kommunförvaltningens?
Utifrån, med liten insyn i kommunförvaltningen, ser det ut som att modiga, drivna och kompetenta medarbetare inte tas tillvara, utan sägs upp alltför lätt för att de inte följt regler eller policys eller blivit obekväma för kommunledningen.
Ingen människa är ofelbar och är man driven och innovativ är det lätt att konflikter uppstår eller att något går fel. Kommunledningen ska leda och utveckla, inte stöta bort drivande medarbetare.
I stället för att stötta och vägleda, tas den lätta vägen med uppsägning och dyra sekretessbelagda utköpsavtal.
Självklart ska regler och lagar följas, men medarbetare som handlat i gott syfte och visat mod och civilkurage och dessutom ber om ursäkt för sina misstag borde inte kastas överbord.
Om detta hade hänt en gång hade det kunnat gå att förstå. Men nu har detta skett vid upprepade tillfällen. Signalen till människor som arbetar i kommunen riskerar att bli att det är säkrare att göra ingenting än att göra fel.
Vi, som många andra, är bekymrade över vad det här gör med Strängnäs kommuns arbetsgivarvarumärke. Kommer kompetenta personer, med vilja att förändra, att söka sig till vår kommun?
Vad är det för kommun vi vill ha? Kommunledningens agerande får konsekvenser för kommuninvånarna.