Genom historien har ungdomsgenerationer tagit stÀllning för frÄgor som ligger dem varmt om hjÀrtat. Det har inte alltid varit populÀrt, men det har varit ett Äterkommande mönster. Dagens unga delar tidigare generationers samhÀllsintresse, men verkar nöja sig med att vara aktivistiska pÄ sociala medier.
Tidigare i Ă„r slĂ€ppte Myndigheten för ungdoms- och civilsamhĂ€llesfrĂ„gor (MUCF) rapporten âUng Idag: En fördjupad bild av ungas inflytande och delaktighetâ. Resultaten som redovisas kommer frĂ„n MUCF:s nationella ungdomsenkĂ€t som genomförs var tredje Ă„r. Den senaste genomfördes Ă„r 2021.
Rapporten visar att en majoritet av de unga, 62 procent, Àr intresserade av samhÀllsfrÄgor. Det borde vara ett styrketecken för demokratin och en stark indikation pÄ att unga i dag faktiskt bryr sig om samhÀllet och vill pÄverka det.
Men nÀr det kommer till hur detta intresse omsÀtts i praktiken sÄ uppgav en majoritet att de stöttat en Äsikt pÄ internet och ungefÀr en tredjedel att de hade skrivit pÄ en namninsamling. Men vÀldigt fÄ hade kontaktat en politiker eller tjÀnsteman för att diskutera en frÄga, skrivit en insÀndare eller deltagit i ett politiskt möte.
De senaste Ären har denna sociala medier-bundna form av aktivism och samhÀllspÄverkan blivit enormt populÀr. KlimatförÀndringar, jÀmstÀlldhet, krig i vÀrlden. Alla vÀrldens samhÀllsproblem tycks belysas med en snygg infografik och en emoji med en knuten nÀve.
Samtidigt Àr uppmaningarna att bidra till konkret förÀndring genom att kontakta politiker eller sjÀlv engagera sig i föreningar eller inom politiken fÄ.
MissförstÄ mig inte. Att dela och gilla dessa inlÀgg Àr i sig inte nÄgot negativt. Att sociala medier gett oss möjligheten att pÄ egen hand uppmÀrksamma olika frÄgor Àr vÀldigt positivt.
En lÄng rad moderna folkrörelser startade pÄ internet för att sedan nÄ maktens korridorer och leda till konkret förÀndring. Ett bra exempel Àr #MeToo. Sociala medier Àr ocksÄ ett vÀrdefullt verktyg för dem som lever i samhÀllen dÀr de inte fÄr eller kan pÄverka att nÄ ut till fler.
Men MUCF:s rapport vittnar inte om en ung generation som försöker att pÄverka politiken i den riktning de vill med sociala medier som ett av flera verktyg. Den vittnar om att de flestas samhÀllsengagemang bÄde börjar och slutar i telefonen. Det Àr synd.
MĂ„nga av de frĂ„gor som uppmĂ€rksammas pĂ„ sociala medier Ă€r bĂ„de viktiga och angelĂ€gna. Men för att förĂ€ndra nĂ„got pĂ„ riktigt krĂ€vs en ungdomsgeneration som fokuserar pĂ„ att pĂ„verka politiken â inte sina egna följare.
Josefin FÀllgren Àr ledarskribent pÄ Upsala Nya Tidning (lib). Texten Àr tidigare publicerad dÀr