En månads fängelse för berusad smitare

Han var berusad, körde bil och backade dessutom in i en annan bil. Själv nekade han, men åtalades och har nu blivit dömd till fängelse.

En 65-årig Eskilstunabo har dömts till fängelse i en månad för grovt rattfylleri och smitning från trafikolycksplats.

En 65-årig Eskilstunabo har dömts till fängelse i en månad för grovt rattfylleri och smitning från trafikolycksplats.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Eskilstuna2020-11-04 18:13

Det var i slutet av september förra året som en 65-årig Eskilstunabo befann sig på en gata i Torshälla. Det gick inte så bra menade åklagaren som åtalade honom för grovt rattfylleri och smitning från trafikolycksplats.

65-åringen skulle enligt åtalet ha kört eller backat in i en annan bil som stod parkerad på gatan där han befann sig. Bilen fick skador och mannen skulle ha lämnat platsen och den påkörda bilen utan att ha lämnat namn och identitetsuppgifter.

Den 65-årige bilföraren var inte nykter heller. Analyser visade på en alkoholhalt på 2,37 promille.

Ett antal vittnen hördes när det var dags för rättegång och en man som hade varit inne på systembolaget i Torshälla berättade att han såg en äldre kvinna bråka med en man när han kom ut på gatan. Kvinnan var arg på mannen, 65-åringen, eftersom han höll på att köra in i hennes bil. Kvinnan hade inga skador på sin bil, men en annan person i närheten hade sett att 65-åringen hade kört in i vittnets bil. Då såg han reporna och en trasig strålkastarrengörare och kände att det luktade kraftigt av alkohol från den bil där 65-åringen befann sig.

Polis tillkallades men 65-åringen avvek. Han vinglade därifrån, enligt vittnen.

65-åringen har sagt att det stämmer att han backade in i en annan bil. Han fick panik och lämnade platsen men insåg efteråt att han borde ha stannat och lämnat sina kontaktuppgifter. I stället fick han skjuts hem, hämtade en flaska sprit som han drack.

Straffet: en månads fängelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!