TrÀngsel vid provtagning: "Hur mÄnga kallas samma tid?"

MÀngder av mÀnniskor pÄ stolar, i trappor och korridorer. Det var vad som mötte en Eskilstunakvinna som kallats till cellprovtagning.

Regionen jobbar pÄ för att komma ikapp med cellprovtagningarna. En kvÀll förra veckan blev det trÀngsel pÄ MÀlarsjukhuset. "91 personer var bokade men 121 prover togs, vi vet inte varför."

Regionen jobbar pÄ för att komma ikapp med cellprovtagningarna. En kvÀll förra veckan blev det trÀngsel pÄ MÀlarsjukhuset. "91 personer var bokade men 121 prover togs, vi vet inte varför."

Foto: Pontus Lundahl / TT

Eskilstuna2020-11-10 07:49

Karin fick tid för cellprovtagning pÄ MÀlarsjukhuset en kvÀll förra veckan. Och fick en smÀrre chock nÀr hon steg ur hissen utanför barnmorskemottagningen.

– Jag hade trott vi skulle vara fyra-fem kvinnor som kallats pĂ„ samma tid, som det brukar vara. Men döm om min förvĂ„ning nĂ€r det stod och satt mĂ€ngder av vĂ€ntande kvinnor redan utanför hissen. Jag lyckades ta mig in pĂ„ mottagningen för att ta en kölapp. Även dĂ€r stod mĂ€nniskor i korridorerna, och alla stolar var upptagna. 

– Jag fick nummer 96. NĂ€r jag stĂ„tt en stund ropade de pĂ„ 42. Och hela tiden fylldes det pĂ„ med nya besökare.

I en och en halv timme vÀntade Karin innan det var hennes tur.

– I efterhand kan man undra varför jag inte Ă„kte dĂ€rifrĂ„n, men samtidigt Ă€r det ju bra att vi kallas till denna viktiga provtagning. Och jag förstĂ„r att de vill jobba igen, men pĂ„ vilket sĂ€tt ska det göras? Det förvĂ„nar mig stort att de tillĂ€t 75-100 personer stĂ„ dĂ€r och vĂ€nta samtidigt som regionen informerar om riskerna med viruset.

Region Sörmland gick nyligen ut och informerade om att de, för att beta av den lÄnga kö som uppstod i vÄras, nu jobbar hÄrt och erbjuder cellprovtagning pÄ udda tider.

– I torsdags kom lĂ„ngt fler kvinnor pĂ„ kontroll till MĂ€larsjukhuset Ă€n vi planerat för och vi vet inte hur detta kommer sig. Det Ă€r beklagligt att det blev trĂ€ngsel och vi jobbar för att det inte ska upprepas, sĂ€ger pressansvarige Fredrik Gustavsson.

Karin som Àr i 70-ÄrsÄldern heter egentligen nÄgot annat.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!