För att studera fÄgelns flygskicklighet byggde Per Henningsson en hinderbana hemma med öppningar sÄ trÄnga som sju centimeter. Med hjÀlp av fru och dotter lockades sedan den tama undulaten att flyga igenom, och klarade det galant. Flygturerna filmades med höghastighetskamera.
ââEn undulats vingspann Ă€r cirka 30 centimeter, sĂ„ det var riktigt imponerande att se Poppen klara av den minsta öppningen pĂ„ sju centimeter och att hennes flygningar inte pĂ„verkades alls förrĂ€n öppningen var smalare Ă€n vingspannet, sĂ€ger Per Henningsson, docent vid biologiska institutionen i Lund, till forskning.se.
Skarpa berÀkningar
Studien visar att fÄgeln noga kan anpassa hastigheten till öppningens storlek. Den kan dessutom berÀkna att den troligen tappar höjd vid inbromsningen pÄ grund av fÀrre vingslag, och ta höjd för det i förvÀg.
Men att vara en mÀstare pÄ hinderbana kostar. BÄde inbromsningar frÄn den optimala flyghastigheten innan hindret samt accelereringar efterÄt krÀver extra mycket energi av fÄgeln, visar studien.
Studier i Àmnet har gjorts tidigare, men inte med sÄ smÄ öppningar. De har inte heller tagit hÀnsyn till kostnaderna för fÄgeln.
Tam och trygg
Att Poppen var tam och trygg i sin miljö har gjort det möjligt att fÄ fÄgeln att genomföra de krÀvande flygturerna, enligt Henningsson. Han pÄpekar dock att studien har vissa begrÀnsningar dÄ den Àr utförd pÄ en enda individ.
Studien kan bland annat komma till nytta nÀr framtidens drönare utvecklas. Den har publicerats i vetenskapstidskriften The Royal Society.