KD krĂ€ver möte med SR – Ă€ndrade Buschs citat

Efter felaktigt Ätergivna citat av KD-ledaren Ebba Busch efter pÄskupploppen krÀver nu partiet ett möte med Sveriges Radios ledning.
–De sprider ju rena lögner, rasar partisekreteraren.

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch vid presentationen av partiets vÄrbudgetmotion i tisdags.

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch vid presentationen av partiets vÄrbudgetmotion i tisdags.

Foto: Stefan JerrevÄng/TT

Politik2022-05-05 16:26

Efter pÄskupploppen uttalade sig Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch om alla de skadade poliserna och stÀllde i en Ekointervju den retoriska frÄgan: "Varför har vi inte minst hundra skadade islamister, hundra skadade kriminella, hundra skadade upprorsmakare?"

I en nyhetsartikel frĂ„n Sveriges Radios arabiska redaktion översattes dock ”islamister” till ”muslimer”, nĂ„got som Dagens Nyheter först uppmĂ€rksammade. Nu avslöjar sajten Doku att ocksĂ„ SR:s somaliska redaktion förvanskat Buschs uttalande – och vridit till citatet ytterligare. I en bildtext vid ett portrĂ€tt av Busch stĂ„r det: ”KD:s partiledare Ebba anklagar polisen för att de inte dödade mĂ„nga muslimer.”

KD:s partisekreterare Peter Kullgren sÀger till Doku att SR:s redaktioner sprider rena lögner och i kanaler dÀr det Àr svÄrast att upptÀcka.

– Det faktum att det skett i bĂ„de de arabiska och somaliska sĂ€ndningarna talar för att det Ă€r satt i system. Vi krĂ€ver en förklaring och ett möte med ledningen för Sveriges Radio. De har nu att förklara hur de sköter sitt utgivarskap.

I ett skriftligt svar till Doku beklagar SR:s redaktionschef Gaby Katz det intrÀffade och sÀger att "det Àr vÀldigt trÄkigt att det har blivit fel". Bildtexten har tagits bort.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!