Regeringen raskar pÄ om avlyssning

Regeringen raskar pÄ utredningen om att tillÄta avlyssning av personer utan att de Àr misstÀnkta för konkreta brott. Tiden för utredningen kortas. Bra, anser Moderaterna, men partiet tycker ÀndÄ att regeringen gÄr för lÄngsamt fram.

Moderaternas rÀttspolitiske talesperson Johan Forssell vill att regeringen skyndar pÄ med utredningen om hemlig avlyssning av icke brottsmisstÀnkta. Arkivbild.

Moderaternas rÀttspolitiske talesperson Johan Forssell vill att regeringen skyndar pÄ med utredningen om hemlig avlyssning av icke brottsmisstÀnkta. Arkivbild.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Politik2021-12-23 19:49

– Regeringen har redan förlorat mycket tid. Det har redan gĂ„tt ett Ă„r sedan polisen bad om den hĂ€r möjligheten, sĂ€ger Johan Forssell, rĂ€ttspolitisk talesperson för M.

Regeringen tillsatte utredningen om preventiva tvÄngsmedel för att förhindra allvarlig brottslighet sÄ sent som den 2 november i Är. Men nu har den fÄtt tillÀggsdirektiv som innebÀr att utredaren Inger Söderholm och hennes medarbetare ska leverera i oktober nÀsta Är i stÀllet för i februari 2023.

– Det innebĂ€r ju att en eventuell proposition ligger flera Ă„r framĂ„t i tiden, sĂ€ger Forssell.

Har pressat pÄ

M, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna har sedan lÀnge pressat pÄ och har nu ett förslag till initiativ liggande i justitieutskottet. Det gÄr ut pÄ att förkorta utredningstiden med ett halvÄr, bredda utredningens mandat och göra klart att utredaren verkligen ska lÀgga fram förslag, inte enkom se över frÄgan.

Regeringen har bett utredaren se över om det ska bli möjligt att anvĂ€nda sĂ„ kallade hemliga tvĂ„ngsmedel mot personer utan att de Ă€r misstĂ€nkta för nĂ„got konkret brott. Det kan handla om avlyssning eller husrannsakan i preventivt – förebyggande – syfte. Nu tillĂ„ts avlyssning i preventivt syfte mot en person bara i undantagsfall, nĂ€r det handlar om terrorism till exempel.

Vill bredda

Regeringen har motiverat utredningen med att Polismyndigheten har efterfrÄgat möjligheter att avlyssna i förebyggande syfte, för att kunna förhindra brott.

Johan Forssell sÀger att M, KD och SD vill utöka mandatet sÄ att det ska rÀcka med att man genom avlyssning ska kunna upptÀcka brott, inte bara förhindra. DÄ kan det anvÀndas oftare Àn om mÄlet Àr att förhindra.

Rikspolischefen Anders Thornberg sade nyligen, i samband med ett möte med justitieutskottet, att preventiv avlyssning skulle bli ett mycket viktigt tillskott i arbetet att förhindra mord och andra allvarliga brott. Och det brÄdskar att fÄ det pÄ plats, framhöll han.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!