"Det flyttar hit många barnfamiljer"

Nu har landstinget fattat beslut om att en familjecentral ska startas i Mariefred. Det kräver dock att kommunen står för sin del, men kommunalråden vet ännu inte om det finns tillräckligt med pengar.

Mariefred2014-12-09 21:00

Det finns redan en familjecentral i Strängnäs, men det är inte tillräckligt tycker Mariefredsbon och landstingspolitikern Marie-Louise Forslund Mustaniemi (KD). Hon och två partikamrater lämnade in förslaget om att starta en familjecentral i Mariefred i november förra året.

– I den här delen av kommunen flyttar det in mycket barnfamiljer, och det finns ett behov. De som bor i Mariefred och Åker vill slippa åka till Strängnäs, säger hon.

Familjecentralen bygger på ett samarbete mellan kommunen och landstinget. Många samtal och förhandlingar krävs därför innan det står helt klart om, när och var familjecentralen blir av. En trolig plats är i anslutning till den nuvarande vårdcentralen, men om Marie-Louise Forslund Mustaniemi fick önska skulle hon vilja att det byggdes en ny i Läggesta.

– Då kommer den närmare Åkers styckebruk och blir som en knutpunkt. Men det är viktigare att verksamheten kommer igång ganska snart, flytta kan man göra senare.

En ny familjecentral innebär förstås en merkostnad för kommunen, som måste göra plats i sin budget.

– Vi måste få veta vad det kostar. Vi har inte budgeterat för det här 2015. Det kan hända att vi hittar lösningar, men 2016 skulle kännas bättre, säger tillträdande kommunalrådet Monica Lindell Rylén (S).

Hon ser positivt på landstingets beslut, eftersom även hennes parti har förespråkat att en familjecentral blir verklighet i Mariefred.

– Vi ska vara glada att vi har en familjecentral över huvud taget, det är inte alla kommuner som har det. Men vi vill ju ha en i Mariefred också, säger hon.

Jacob Högfeldt (M), det andra tillträdande kommunalrådet, tycker också att en familjecentral i Mariefred vore bra. Men om kommunen har råd vill han inte svara på just nu.

– Det är ett samtal som vi måste börja föra, säger han.

Att säga att det inte finns utrymme i budgeten tycker Marie-Louise Forslund Mustaniemi är en dålig ursäkt.

– Så länge jag har jobbat i kommuner och landsting har jag alltid fått svaret att budgeten är för snäv. Men det är viktigt att se det här som en investering, precis som att bygga gator eller vägar. Sociala insatser måste komma tidigt, det kostar så otroligt mycket att göra det senare, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om