Förening mÄste flytta flotten

En bastuflotte rÀknas som en byggnad och inte en bÄt. Det menar samhÀllsbyggnadsnÀmnden som nu krÀver att en samfÀllighetsförening i Mariefredstrakten tar bort sin.

Mariefred2016-04-20 09:37

Föreningens bastuflotte sjösattes 2013. Ibland tas den ut pÄ kortare turer eller lÄnas ut till andra föreningar, men oftast ligger den förtöjd.

Föreningen trodde att bastuflotten rÀknades som bÄt och att det dÀrför inte krÀvdes nÄgot bygglov. Men det behövs visst, menar samhÀllsbyggnadsnÀmnden, som hÀnvisar till plan- och bygglagens bestÀmmelser. Bastuflotten har tak och vÀggar och mÀnniskor kan uppehÄlla sig i den. Eftersom den dessutom ocksÄ ligger pÄ samma plats under en lÀngre tid rÀknas det som ett nybygge.

Enligt detaljplanen fÄr enbart smÄbÄtsbryggor finnas pÄ platsen dÀr bastuflotten ligger förtöjd, sÄ nÀmnden tror inte att ett bygglov skulle godkÀnnas. DÀrför mÄste föreningen ta bort flotten senast den 15 juni.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om