när det varit utsänt för samråd och utställt för granskning. Den planerade bebyggelsen närmast hennes fastighet har därefter förskjutits cirka 50 meter västerut.
‒Det är fortfarande för nära. Det finns ju hur mycket mark som helst längre upp, kan de inte bygga där i stället? undrar hon.
Djurhemmet beskrivs som en eventuell störningsfaktor i planförslaget. Ett skyddsavstånd på 140 meter finns med för att förhindra spridning av allergener. Och så länge det finns tillstånd för djurverksamhet kommer bygglov för bostäder närmast Eva Söderbergs fastighet inte beviljas, framgår av planbestämmelserna.
Något annat som flera, såväl myndigheter som enskilda, har protesterat mot under processen är den nya infartsvägen till området från väg 223. Inledningsvis är det tänkt att Skogsborgsvägen/Tomtebovägen ska fungera som infart till Gripsholms backar men på sikt – senast när 100 bostäder har byggts eller bygglov för hotellet har beviljats – planeras en ny anslutning i höjd allén som på andra sidan väg 223 leder till Gripsholmsskolan.
Statens fastighetsverk hör till kritikerna och skriver att det skulle medföra "en högst synbar, störande och funktionell avgränsning mellan det värdefulla kulturlandskapet och det statliga byggnadsminnet Gripsholm".
Kommunen menar dock att vägens placering redan är utredd och avgjord; det är den lösning som finns med i den fördjupade översiktsplanen för Mariefred från 2007 och en särskild fördjupning från 2013 för det aktuella området.
Tidningen har sökt kommunens planarkitekt och företrädare för Golfstar.