Flera orosmoment – Kulturskolan tvingas till åtgärder

Under årets första månader har Kulturskolans verksamhet drabbats av ovälkomna besök, skadegörelse och hot. En åtgärd som nu vidtagits är att alla som passerar in i byggnaden på Eskilstunavägen måste trycka in en specifik portkod.

Foto:

Övrigt2019-02-19 17:33

– Det känns bra, men samtidigt är det en tråkig utveckling att behöva "täppa till", säger skolans rektor Agneta Klingberg som berört problemen i en verksamhetsrapport till kulturnämnden.

Två personer har vid två tillfällen gått in på Kulturskolan utan att ha något där att göra.

– Det kunde medföra att eleverna kände sig otrygga, förklarar Agneta Klingberg.

Kulturskolan har 900 berättigade besök i veckan men de här två personerna som kom till platsen utan ärenden har blivit ombedda att inte komma tillbaka.

Duon har också setts som medlemmar i en lite större grupp som ska ha stört en av skolans lektioner i Thomas arena, en händelse vilken utmynnade i att Securitas tillkallades.

Gänget ska ha tagit en pelare från den före detta restaurangen i bygganden och med den bankat på dörren till teatern.

– När läraren frågade vad de höll på med uppträdde gänget hotfullt, konstaterar Agneta Klingberg.

Securitas har inte ringts in flera gånger och hotet och skadegörelsen blev inte polisanmälda.

– Jag har i varje fall inte polisanmält det, säger Agneta Klingberg.

Åtgärderna med att införa kod och meddela detta till alla inblandade medförde inga kostnader.

– Det vore ju bra om vi kunde återgå till kodlöst framåt våren när folk inte behöver vistas inomhus i lika stor utsträckning, konstaterar Agneta Klingberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!