Strängnäsbo fick flera knivstick i huvudet – man häktad för grov misshandel

Det går i nuläget inte att visa att mannen försökte mörda en annan. Nya uppgifter gör att förundersökningsledaren nu betraktar helgens bråk i en lägenhet som grov misshandel.

Under tisdagseftermiddagen beslutade Eskilstuna tingsrätt att Strängnäsmannen skulle häktas.

Under tisdagseftermiddagen beslutade Eskilstuna tingsrätt att Strängnäsmannen skulle häktas.

Foto:

Övrigt2019-01-15 12:13

Åklagaren Immanuel Winbergh, som leder utredningen av ett lägenhetsbråk i Strängnäs i helgen, begärde på tisdagsförmiddagen den misstänkta mannen i 50-årsåldern häktad. På eftermiddagen hölls häktningsförhandling i Eskilstuna tingsrätt – och rätten gick på åklagarens linje.

Brottsrubriceringen har ändrats. Mannen, som är bosatt i Strängnäs, var inledningsvis misstänkt för försök till mord. Nu är han misstänkt för grov misshandel.

– Det har i dag inkommit uppgifter kring gärningen som innebär att jag bedömer att det samlade utredningsläget för närvarande inte ger tillräckligt stöd för att gärningspersonen har försökt ta målsägandes liv, sa Immanuel Winbergh till tidningen inför förhandlingen.

Vad det är för uppgifter vill han inte gå ut med, med hänvisning till att de ännu inte har presenterats för de inblandade. Uppgifterna ska i vart fall inte ha framkommit genom förhör eller från vittnen, säger Immanuel Winbergh.

Misstankegraden är fortfarande den starkare, på sannolika skäl.

– Läget är oförändrat när det gäller själva händelseförloppet. Det handlar om knivvåld mot skallen, om flera stick i huvudet. Jag vill i nuläget inte gå in på exakt hur allvarligt vart och ett av dem har varit.

Det var vid 22-tiden i lördags kväll som anhölls på söndagsförmiddagen.

Båda förhördes under helgen, likaså vittnen till händelsen. Förnyade förhör har hållits därefter, berättar Immanuel Winbergh.

Den nu häktade mannen har vid två tidigare tillfällen dömts för olika trafik- och narkotikarelaterade brott. Han har även ett strafföreläggande och en åtalsunderlåtelse i sitt register.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!