Den grova dubbelvåldtäkten på Tosterön ägde rum en natt i augusti 2015. En då 33-årig kvinna överfölls och våldtogs först av en man nära asylboendet Mälarblick, flydde och våldtogs strax därefter igen av två andra män.
Två män har tidigare dömts till fängelse och utvisning för våldtäkt. Vid tidpunkten för brotten bodde de, liksom den nu åtalade mannen, på Mälarblick.
Mannen greps i slutet av 2019 då han åkte fast för drograttfylleri i södra Sverige där han bor. En dna-sökning gav träff på dubbelvåldtäkten och han häktades den 21 november.
Nu åtalas han för grov våldtäkt. Enligt kammaråklagare Maria Estberg har han tillsammans och i samförstånd med en annan man tvingat kvinnan till samlag genom att ta tag i henne och tvinga ner henne på marken.
Den åtalades del i det hela ska ha varit att han hållit fast kvinnans armar, suttit på en arm och onanerat medan den andra mannen våldtog kvinnan vaginalt och oralt och spottade på henne. Åklagaren bedömer brottet som grovt.
Den åtalade mannen nekar till brott och har i förhör sagt att kvinnan hade frivilligt sex med honom, vilket hon nekar till.
Mannen hävdar att kvinnan stannade till vid boendet, att de pratade lite och att hon sedan drog med honom en bit bort och att de hade sex fast han inte ville. Han ska ha fått utlösning men inte i henne, vilket han menar förklarar dna-träffen på kvinnans kläder. Han ska sedan ha gått hem direkt. Dagen efter fick han höra om våldtäkten, säger mannen.
Teknisk bevisning från brottsplatserna stöttar inte den åtalades berättelse om att de ska ha haft sex där han angett. Däremot har den platsen knutits till den första av de två våldtäkterna, som en annan man dömts för.
Bland åklagarens bevisning finns exempelvis fotografier, dna och ett larmsamtal där kvinnan säger att hon blivit våldtagen av tre olika personer.
I nya förhör säger kvinnan att hon blev chockad när polisen hittade en tredje misstänkt gärningsman, för hon trodde inte att det skulle ske. Hon säger att det blir jobbigt att gå igenom allt igen, men skönt med ett avslut.
Enligt den personutredning som gjorts av mannen var han gift redan när han kom till Sverige 2014. Han är nu svensk medborgare och har fru, barn och jobb. Han är tidigare dömd för två trafikbrott.
Åtalet lämnades in till Eskilstuna tingsrätt den 6 februari. Rättegång planeras till den 27 och 28 februari.