Bron underhålls – påverkar trafiken under veckan

Etappvis i höst kommer den hårt kritiserade Tosteröbron att uppgraderas. Redan kommande vecka ska ett reparationsarbete göras under tre dygn, vilket medför störningar i trafiken.

Reservdelar är på väg till Strängnäs för att Tosteröbron ska uppgraderas. Den första renoveringen sker kommande vecka, vilket påverkar trafiken.

Reservdelar är på väg till Strängnäs för att Tosteröbron ska uppgraderas. Den första renoveringen sker kommande vecka, vilket påverkar trafiken.

Foto: Lars Kilström

Strängnäs2020-09-18 15:19

– Sommaren var en utmaning, säger Anders Ekman, stadsmiljö- och servicechef på Strängnäs kommun.

– Schemat för arbetet som broteknikern David Noréen gjort ska ändå störa så lite som möjligt. Jobbet ligger till exempel nere när alla ska ta sig till sina skolor på morgonen, tillägger Anders Ekman.

Bron kommer dock att öppnas och stängas flera gånger vilket innebär att trafiken påverkas under följande tider:

Nätterna tisdag–onsdag och onsdag–torsdag: 22–04.

Onsdag–torsdag: Efter klockan 09.00.

– Frekvensomvandlaren, som ser till att elmotorn på svängdelen kan drivas på, kommer att bytas ut. Den är en sliten komponent, berättar Anders Ekman.

undefined
Bron över Strängnässundet som har 84 år på nacken behöver uppdateras. Under vecka 39 kommer den att öppnas och stängas för underhållsarbete, vilket påverkar trafiken.

Senare i höst ska två stötdämpare och en regel också uppdateras.

– Förhoppningsvis kan det ske samtidigt, men även då får vi räkna med trafikstörningar, säger Anders Ekman.

Under sommaren fastnade den 84 år gamla bron ett flertal gånger i samband med stängningar. Stoppen och köerna irriterade många boende främst på Tosterösidan och fick Räddningstjänsten att rycka ut på kvällar och helger.

– Hur många gånger det hände finns inte redovisat men stadsmiljöenheten fick ta hand om merparten av problemen, säger räddningschefen Mårten Eskilsson.

Är det oroligt för er när bron krånglar så mycket, med tanke på om larmet skulle gå?

– Det finns en viss osäkerhetsfaktor, men Tosterön kan ju även nås via Strängnäsbron. När det händer saker på Selaön har vi däremot inget bra alternativ.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!