– Jag hade gärna bjudit på en semla, men vi är lite korta på grädde just nu och väntar på ny leverans, säger Johanna Lundvall-Johansson när tidningen får störa för ett kort avbrott på måndagsförmiddagen.
I den stora glasdisken trängs välfyllda brickor med gräddiga bullar och många kunder har startat konsumtionen av det populära bakverket extra tidigt i år.
– Det märks att fler kommer in några dagar tidigare i år för att slippa köa i morgon och det är ju bara bra.
På fettisdagen 2020 sålde konditoriet 3 300 semlor och även om det kan bli svårslaget tror Johanna Lundvall-Johansson att semmelsäsongen som helhet kan bli bättre i år.
– Vi säljer semlor från Tjugondag Knut till och med påsk och i år känns det som att fler handlar men lite mer utspritt.
För att minimera köbildning i butiken kan kunderna få sin leverans utburen på trottoaren.
– Det är bara vinka till så kommer vi ut med semlorna. Vi tar valfri betalning på gatan, säger Johanna Lundvall-Johansson och skrattar.
Även om utbudet numera består av en rad varianter är den traditionella och blandsemlan, som har mixad grädde och mandelmassa, fortfarande storsäljarna.
Kan det kännas enformigt att baka över 1 000 semlor på en dag?
– Nja, det kan gå lite på rutin. Ibland känner jag mig som en florsockerbomb när jag kommer hem.