Friskolan Asken tar tidigt jullov på grund av smittläge

På fredagen informerades vårdnadshavare, personal och elever på Friskolan Asken om att verksamheten tar jullov tidigare än tänkt.

Strängnäs2021-12-17 17:17

Ordförande Charlotte Edman skriver att det är "för att säkerställa att så många som möjligt ska kunna fira jul med nära och kära".

I brevet konstateras vidare: "Vi har många elever som är hemma med förkylningssymtom och många i personalstyrkan är sjuka."

En studiedag som skulle vara i mars flyttas till måndagen den 20 december, den planerade avslutningen på tisdagen ställs in och alla betyg skickas hem med post. Därmed tog höstterminen slut fredag den 17 december. 

De barn som har fritidsplats kan komma som planerat, framgår av meddelandet. 

Friskolan Asken är en 4–9-skola med fritids och totalt 330 elever. Den missade skoldagen läggs in den 20 mars, så att skollagen följs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!