Konflikt om glaskuber fortsätter

Kommunen vill att grönsakshandlaren Nedjad Jazics flyttar in i de nya glaspagoderna. Det vill han också, men inte innan temperaturen i dem blir lägre.

OB-centrum2.jpg

OB-centrum2.jpg

Foto:

Strängnäs2014-07-16 21:00

En molnig dag, och temperaturen på Nedjad Jazics termometer i en av glaspagoderna visar på 32 grader.

– Det går inte, jag kan inte flytta in här innan temperaturen är nere på 20-21 grader, säger han.

Markiserna som kommunen lovade är på plats, men det hjälper inte, menar han.

Representanter från kommunen frågat honom om det inte är dags att flytta in. Nedjad Jazic upplever att de inte förstår problemet.

– En av dem sa att det går bra att sälja grönsaker i sådana här marknadsstånd utomlands, och att det då borde fungera här. Vad ska jag svara på det? frågar sig Nedjad Jazic.

Nu vill han att kommunens representanter ska sätta sig med honom och diskutera hur man kan lösa problemen.

– Jag vill inte att det ska bli några missförstånd. Jag vill flytta in. Men som det ser ut nu fungerar det inte.

Han har idéer som han vill ta upp, till exempel att kommunen isolerar glasburarnas tak på insidan.

– Jag skulle också kunna ordna en bättre luftkonditionering, det kanske skulle hjälpa lite. Men kommunen behöver dra el hit först. De vill att jag ordnar det själv, men det blir ju farligt om jag lägger en skarvsladd tvärs över torget. Någon kan snubbla på den, eller så förstörs den om en lastbil kör över den, säger han.

Marianne Andersson (C), ordförande i teknik- och fritidsnämnden, börjar bli lite otålig och vill att flytten blir av.

– Han har själv valt att han ska flytta in i pagoderna. Vi har valt den vänliga linjen och försöker att prata med honom.

Nedjad Jazics förslag om att sätta sig i möte förvånar henne.

– Han har haft flera möten med tjänstemän, och jag har varit där ungefär en gång i veckan. Så pratat har vi redan gjort.

När får kommunen slut på tålamod?

– Det vet jag inte. Jag hoppas att det här löser sig. Egentligen är det inte kommunen utan polisen som ska se till att reglerna efterföljs, säger Marianne Andersson.

Totalt har glaspagoderna kostat 180 000 kronor för kommunen att köpa in.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om