Ljus tillverkade av bivax populära

BeeLights UF vid Thomasgymnasiet säljer ljus som de tillverkar av lokalt framställd bivax.

Ellen Törenholt och Hanna Bergman har på två marknader sålt bivaxljus för över 10 000 kronor.

Ellen Törenholt och Hanna Bergman har på två marknader sålt bivaxljus för över 10 000 kronor.

Foto: Privat

Strängnäs2022-03-20 16:58

– På två marknader sålde vi för lite över 10 000 kronor, säger vd Hanna Bergman som driver UF-företaget tillsammans med Ellen Törenholt. 

De går tredje året på Ekonomiprogrammet på Thomasgymansiet. Tjejerna tillverkar själva ljus i olika storlekar och former av bivax. 

– Vi började att göra lite kuber och ugglor och sånt, men sedan vid jul gjorde vi lite granar och kottar. Till alla hjärtans dag gjorde vi olika hjärtan. Fram till våren håller vi på med snäckor och moln, säger Hanna Bergman. 

Bivax skapas av bin i bikupor. Ljusen har en gul färg som kommer från bivaxet. 

– Det är bivaxets naturliga färg. Vår affärsidé är att vara miljövänliga och hade vi lagt i färg hade vi inte varit det, säger Ellen Törenholt.

– Bivaxet kommer från lokala biodlare och är helt fritt från paraffin och andra farliga ämnen.

undefined
Ljusen har en gul färg som kommer från bivaxet.

Tjejerna har beställt formar som de använder vid tillverkningen. De smälter ner bivaxet i en kastrull och häller det i formarna. 

– Det kan bli kladdigt. Det gick inte att diska ur en kastrull så vi fick köpa en ny, säger Hanna. 

Bivaxet har en lite annan konsistens än vanligt stearin. 

– Ja, det är mycket drygare än vanligt stearin. Vi skulle säga att brinntiden är i princip samma om inte ännu längre, säger Ellen. 

De marknadsför sig mest på Instagram och Facebook.

– Det har gått väldigt bra för oss. Vi har sålt slut på de marknader vi har stått på.  

De tycker att det har varit roligt och lärorikt att driva UF-företag. 

– Under hela grundskolan och gymnasietiden har det varit väldigt mycket teoretiskt. Det är avslappnande och kul att göra någonting praktiskt och inte bara sitta vid skolbänken och läsa massa text, säger Ellen. 

– Det har varit väldigt kul att stå på marknader och sälja. Vi har haft massor av kunder och har fått höra deras tankar och åsikter om våra produkter, säger Hanna. 

undefined
Till våren säljer Beelights UF bland annat ljus i form av snäckor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!