Så fungerar närdemokratin

I Aspö-Tosteröstyrelsen har samarbetet fungerat bra mellan politiker i majoritet och opposition, som oftast strävar åt samma hål. Men båda sidorna känner också att de ibland arbetar i motvind.

OB-loqvist2.jpg

OB-loqvist2.jpg

Foto:

Strängnäs2014-06-11 21:15

Madeleine Bilberg (MP) är ordförande för områdesstyrelsen, och positiv till idén med lokala demokratiska organ.

– Tanken med områdesstyrelser är väldigt god. Det är viktigt att dialogen sker nära medborgarna. Jag tycker att man ska fortsätta, för det sociala mötet går inte att ersätta med digital information, säger hon.

Men hon medger att det i nuläget finns vissa brister i systemet. Underlag till beslut måste komma områdesstyrelserna till del tidigare, så att de ska hinna sätta sig in i det och ha möjlighet att påverka.

– Det är mycket byråkrati och många olika steg som tar tid. Det kan man slipa på.

Andre vice ordförande Lars Forssman (M) håller med.

– Det borde vara naturligt för en nämnd att vända sig till oss om saker som gäller i vårt område. Nu är det ofta vi som får bevaka nämnderna och be om att få yttra oss, säger han.

Han satt tidigare i kommundelsrådet, områdesstyrelsens föregångare. Då liksom nu tycker han att en egen budget hade varit bra.

– Vi borde få ansvar att fatta beslut i vissa frågor, till exempel belysning vid ett visst övergångsställe eller enklare skötsel. Det skulle förstärka funktionen väsentligt, säger han.

Även Madeleine Bilberg tycker att det vore bra om de hade större möjligheter att påverka.

– Satsar vi på lokaldemokrati måste vi ta områdesstyrelsernas åsikter på allvar. När folk engagerar sig måste de få någonting i gengäld. Kanske kunde områdesstyrelsen få fler befogenheter.

Som det ser ut nu är en av områdesstyrelsens största utmaningar att få medborgarna att intressera sig och faktiskt komma på mötena. Därför har de arbetat för att hitta nya mötesformer.

– Vi har provat oss fram. Jag har försökt tona ned det formella. Det ska vara ett möte för oss som bor här, säger Madeleine Bilberg.

Ibland har mötet formen av en rundvandring med guide, ibland står samhällsinformation i fokus under kvällen med besök från till exempel räddningstjänsten. Som mest har det varit 54 deltagare på ett möte, förutom styrelsen. En ganska god siffra, tycker både Madeleine Bilberg och Lars Forssman, med tanke på att området är geografiskt väldigt stort. Men det är de unga som är svårast att nå ut till.

– Jag ska försöka att till exempel bjuda in unga föreläsare för att locka en yngre publik, säger Madeleine Bilberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om