Ryssland förnekar FSB-skuld i förgiftning

I mÄndags pekades den ryska sÀkerhetstjÀnsten FSB ut som skyldig till förgiftningen av regimkritikern Aleksej Navalnyj. Nu svarar Kreml pÄ anklagelsen.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov sÀger att han roas av anklagelserna mot Kreml. Bild frÄn ett besök i Serbien i veckan.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov sÀger att han roas av anklagelserna mot Kreml. Bild frÄn ett besök i Serbien i veckan.

Foto: Darko Vojinovic/AP/TT

Utrikes2020-12-16 13:20

– Det Ă€r underhĂ„llande att lĂ€sa alla de hĂ€r nyheterna. Men sĂ€ttet pĂ„ vilka de presenteras sĂ€ger bara en sak: att vĂ„ra vĂ€sterlĂ€ndska kamrater saknar all etisk standard, sĂ€ger utrikesminister Sergej Lavrov under en presskonferens i Zagreb, dĂ€r han befinner sig för ett möte med sin kroatiske motpart.

Bevisen för FSB:s inblandning lades fram i kartlĂ€ggning genomförd av journalistgruppen Bellingcat i samarbete med tyska Der Spiegel och amerikanska CNN. Även ryska The Insider har deltagit i medieutredningen.

Granskarna uppger att regimkritikern Navalnyj varit skuggad fler Àn 37 gÄnger de senaste fyra Ären pÄ olika stÀllen i Ryssland, bland annat av personer inom FSB med specialistkompetens för nervgift, sÄsom novitjok. De ska Àven ha befunnit sig i Navalnyjs nÀrhet under de dagar och timmar som ledde fram till förgiftningen.

Navalnyj insjuknade i slutet av augusti under en flygresa mellan sibiriska Tomsk och Moskva. Han fördes senare till Tyskland för vÄrd, dÀr det konstaterades att oppositionspolitikern förgiftats med det sovjetiska nervgiftet novitjok.

– Jag vet vilka som ville döda mig. Jag vet var de bor. Jag vet var de arbetar. Jag vet deras riktiga namn. Jag vet deras alias. Jag har deras foton, sade Navalnyj pĂ„ en videoinspelning efter avslöjandet.

44-Äringen har tidigare sagt att han planerar att ÄtervÀnda till Ryssland nÀr han tillfrisknat helt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om