TV4:s pågående största sporträttighet är Svenska Hockeyligan, SHL. Där har kanalen rättigheterna till 2030 efter ett avtal som slöts 2020. Därmed lär landets högstaliga i hockey stanna på kanalen.
I somras blev det klart att TV4 ska dela fritv-rättigheterna till OS med SVT. Avtalet gäller Milano/Cortina 2026, Los Angeles 2028, Franska alperna 2030 samt Brisbane 2032.
Fotbollsmässigt tappade TV4 herrarnas Champions League inför årets säsong till Viaplay. Men kanalen har sedan tidigare säkrat rättigheterna till herrarnas fotbolls-EM 2028 samt fotbolls-VM 2026, som de visar tillsammans med SVT.
Vidare har de bibehållit sändningsrättigheterna till italienska ligan, som går ut 2027, och spanska ligan, som går ut 2026.
Även herrallsvenskan och svenska cupen går att se på kanalen. Det förstnämnda går redan att ses via ett avtal med de primära rättighetsinnehavarna Discovery/Max, men från och med 2026 har TV4 rättigheterna för landets högsta fotbollsserie samt superettan. Det till 2032.
När det gäller den näst högsta hockeyserien för herrar, hockeyallsvenskan, går avtalet ut 2026. Medan Svenska damhockeyligan, SDHL, går ut 2025. En osäkrare framtid går de rättigheterna till mötes.
I övrigt har kanalen bland annat rättigheterna till ATP-touren i tennis, NBA-basketen och rally-VM.