AFC i gratismatch mot topplaget

Under lördagseftermiddagen tar AFC Eskilstuna emot topplaget Helsingborg i Superettan. Då hoppas tränaren Jawad Al Jebouri på seger och fler än tusen åskådare på läktarna. "Det hade varit kul", säger han.

AFC:s Karim Mammar och Helsingborgs Wilhelm Loeper i en duell när lagen möttes tidigare i år. Då sänkte Loeper sin gamla klubb med matchens enda mål.

AFC:s Karim Mammar och Helsingborgs Wilhelm Loeper i en duell när lagen möttes tidigare i år. Då sänkte Loeper sin gamla klubb med matchens enda mål.

Foto: Mathilda Ahlberg/Bildbyrån

Fotboll2021-09-11 09:09

AFC ligger i mitten av tabellen med sina 25 poäng. Helsingborg är tvåa med 34 och har just nu en allsvensk plats i sin hand. Hos gästerna är fjolårets Eskilstunalirare Wilhelm Loeper en av de viktigaste kuggarna som hans gamla lag måste få stopp på.

– I de senaste matcherna är det ju han som stuckit ut mest. Tidigare har även van den Hurk (Anthony) varit het. Sedan har de en väldigt fin spelare i Adam Kaied. Det är en spelare som har en ljus framtid för sig, säger Jawad Al Jebouri.

Hans AFC har under året imponerat flera gånger på hemmaplan med fina insatser och ännu ingen förlust. Jawad hoppas förstås på ännu en vinst.

– Det är en hemmamatch som vi ska försöka gå ut och ta initiativ i med mycket fart och aggressivitet, säger han.

Men Helsingborg toppar bortatabellen och tränaren Jörgen Lennartsson är optimistisk.

– Det är ett starkt hemmalag som har sju segrar och två kryss. Men det var en diskussion inför Boismatchen (Landskrona) om att Bois inte förlorat någon match på hemmaplan och vi bröt deras förlustnolla. Det är ingenting som säger att vi inte kan göra det även i Eskilstuna, säger Lennartsson i ett videoklipp på Helsingborgs hemsida.

– Vi är väl förberedda och nästan hela truppen är skadefri. Vi är riktigt taggade på att åka upp.

André Alsanati är avstängd och finns inte med i AFC-truppen där övriga är tillgängliga.

Har du startelvan klar?

– Nej. Det tar vi in i det sista, säger Jawad Al Jebouri.

Drabbningen är en så kallad gratismatch med fri entré.

– Jag hoppas vi kommer upp i fyrsiffrigt för första gången i år. Det hade varit kul. Publikstödet kommer att vara viktigt för oss att känna.

Matchen kan ni följa via vår liverapportering på ekuriren.se med start klockan 17.00.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!