Blytung seger för IFK mot topplaget

Gilbert Ishimwe blev tvåmålsskytt när IFK Eskilstuna tog en blytung seger borta mot topplaget Assyriska.

Gilbert Ishimwe gjorde två mål i IFK Eskilstunas seger.

Gilbert Ishimwe gjorde två mål i IFK Eskilstunas seger.

Foto: Joakim Serrander

Fotboll2023-08-19 18:14

IFK Eskilstuna har varit under isen den senaste tiden. Inför bortamatchen mot topplaget Assyriska låg "Blåtopparna" på negativ kvalplats och var i stort behov av poäng.

Och de skulle få en drömstart. Gilbert Ishimwe slog till efter bara några minuters spel. Strax efter var det dags igen när nyförvärvet Sermed Habib satte 2–0 efter en helt sanslös tavla från målvakten som helt missbedömde sin position.

Assyriska skulle reducera.

Drygt en timme in i matchen kunde Linus Hillemar stå för ett drömmål, helt otagbart för Hellgren Villegas i IFK-målet. Men IFK svarade direkt.

Efter fint förarbete från Mohammed Wahap kunde Ishimwe göra sitt andra i matchen i tomt mål.

IFK vann med 3–1 och tar nu klivet förbi Arameisk-Syrianska i tabellen. Nästa match för IFK är borta mot Mjölby den 27 augusti.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!