AFC:s tränare och sportchef Jawad Al Jebouri berättade nyligen för tidningen att några spelare är på väg bort.
Under torsdagen kom beskedet, som vi tidigare avslöjat, att Ashley Coffey lämnar.
Engelsmannen, som anslöt från Haninge inför säsongen 2021, gjorde stor succé under sitt debutår i AFC där han slutade femma i Superettans skytteliga med sina 13 mål.
Men sedan har skador förföljt Ashley Coffey vilket gjorde att han under den gångna säsongen bara mäktade med fem mål. Nu har anfallaren och AFC gemensamt valt att bryta kontraktet – ett beslut som 29-åringen själv initierade.
– Jag tror att det är det bästa för både mig och klubben, jag behöver en förändring helt enkelt, säger Ashley Coffey till klubbens hemsida och fortsätter:
– Jag kommer alltid uppskatta vad AFC har gjort för mig. De gav mig en chans att spela fotboll på heltid och det har varit en resa med både höjdpunkter och dalar men det har gjort mig till en bättre spelare så det uppskattar jag verkligen. Jag önskar klubben och dess supportrar allt gott i framtiden.
Och klart är att anfallaren och AFC:s tränare och sportchef Jawad Al Jebouri skiljs åt som vänner.
– Ashley gjorde en hel del viktiga mål för oss, både under denna och förra säsongen, vilket tillsammans med övriga spelares insatser var starkt bidrag till att vi hamnade på säker mark.
Var engelsmannen hamnar härnäst är i dagsläget oklart.