Den lokala fotbollssäsongen har varit igång ett par veckor snart.
Åtminstone på herrsidan.
När det gäller United får vi vänta tills på lördag innan premiären spelas mot Jitex i Strängnäs.
Men å andra sidan är det inte så dumt med start i mitten av april.
Åtminstone om man tänker på vädret.
Fotboll ska ses i plusgrader. Helst ganska många och nu verkar det kunna bli runt 15 hela den här veckan.
Skrev för några veckor sedan att det är väldigt svårt att veta var AFC Eskilstuna står.
Lite samma sak är det med Eskilstuna United.
Har ändå en känsla av att laget ska kunna var med där uppe och tampas.
Vilket nog är nödvändigt.
För varje säsong som går blir det nämligen svårare och svårare att ta sig till Allsvenskan.
Eftersom herrlagen på elitnivå förväntas ha även damlag framöver så blir det allt tuffare för de mindre klubbarna att mäta sig ekonomiskt.
I år finns flera nya bekantskaper i Elitettan. Malmö FF är en och de ingår i en organisation med gott om pengar.
MFF är på förhand solklar kandidat att vinna serien. Laget har på försäsongen mött en del allsvenskt motstånd och kryssat mot både Vittsjö och Norrköping.
United känns dock som ett starkare lag än i fjol.
Dels tack vare att alla unga spelare fått ytterligare ett år av utveckling.
Dels för att flera på papperet bra värvningar kommit in. Tänker bland annat på Nicole Robertson och Rosa Herreros som båda bidrar med rutin och kvalitet.
Sedan är det kul att ikonen Hedvig Lindahl, åtminstone tillfälligt, finns i truppen. Gissar att Hedvig kan dra en och annan extra åskådare till matcherna.
Utan att ha allt för bra koll på övriga lag gissar jag ändå att United med en bra start kan slåss om de tre översta platserna. Kanske kan det rent av bli ett återtåg till Allsvenskan.
På herrsidan är AFC igång och har än så länge bara spelat in en poäng på två matcher.
Men fortsätter laget som mot IF Karlstad i lördags lär segrarna komma.
Inte minst lånespelaren Frank Odhiambo från Djurgården ser riktigt vass ut.
Han lägger inte fingrarna mellan i försvaret och framåt är mittbacken ett stort hot på fasta situationer.
IFK Eskilstuna i tvåan har den senaste tiden omgärdats av rykten som handlar om att spelarna är missnöjda med den nya tränarkonstellationens spelsystem.
Och det är klart: Har man målskillnaden 3–19 på de fyra senaste matcherna förstår man att allt inte står rätt till.
Åker laget på en ny smäll borta mot Andreas Fröjdfeldts Sleipner på fredag lär något hända snabbt.