Den 18â20 mars ska vĂ€rldscupavslutningen genomföras i Tiumen vid Uralbergen i Ryssland. Men med tanke pĂ„ det geopolitiska lĂ€get, efter att Rysslands president Vladimir Putin erkĂ€nt de ukrainska utbrytarregionerna Donetsk och Luhansk som sjĂ€lvstĂ€ndiga stater, kanske finaltĂ€vlingarna mĂ„ste flyttas.
ââDet finns mycket osĂ€kerhet, sĂ„ vĂ„rt ansvar Ă€r att förbereda en potentiell plan B. Men just nu Ă€r alla kommande tĂ€vlingar planerade att bli av, sĂ€ger Pierre Mignerey, lĂ€ngdchef i Internationella skidförbundet Fis, till SVT.
Fis har bland annat frĂ„gat Ăstersund om de kan vara beredda att ta över vĂ€rldscupfinalen, vilket SVT Sport rapporterade om pĂ„ tisdagen.
Men pĂ„ onsdagen kom nya besked: det blir ingen vĂ€rldscupavslutning i Ăstersund. Den tidsfrist som arrangerande klubb, Ăstersunds skidlöpareklubb (ĂSK), hade gett har passerat.
ââVi fick en frĂ„ga frĂ„n Fis under OS och gav dĂ„ en deadline till den 21 februari för att kunna sĂ€ga ja. Men vi har inte hört nĂ„got mer sĂ„ det Ă€r inte aktuellt. Eftersom vi inte har hört nĂ„got sĂ„ blir det ingen vĂ€rldscupavslutning, sĂ€ger Anders Sundin, ordförande i Ăstersunds skidlöpareklubb till SVT Nyheter JĂ€mtland.
Inget Ăstersund alltsĂ„, men den norske lĂ€ngdĂ„karen Hans Christer Holund ber nu Fis att flytta vĂ€rldscupfinalen frĂ„n Ryssland.
ââDet vore fel att arrangera lĂ€ngdĂ„kning i ett land som gĂ„r ut i krig. Jag hoppas att Fis kan flytta tĂ€vlingshelgen och inte bara stĂ€lla in den, sĂ€ger han till VG.
Falun har de nĂ€st sista tĂ€vlingarna i vĂ€rldscupen i skidor, den 11â13 mars.